Artykuł
Specyfika obecnych działań ratowniczo-gaśniczych wymaga od strażaka umiejętności na wielu płaszczyznach, jednak bez względu na czasy i miejsce działań, pewne elementy działań pozostają takie same. Jednym z tych elementów jest umiejętność posługiwania się i odczytywania znaków gestowych.
Znaki gestowe z użyciem rąk, pozwalają w sposób prosty i czytelny wydać polecenia podczas działań, ale również są łatwe do „odczytania” przez odbiorcę. Znaki te umożliwiają porozumiewanie się, gdy występuje duży hałas (pracujące samochody, agregaty), gdy występuje problem z łącznością radiową (defekt radiostacji) lub gdy pracujemy np. w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.
W naszym artykule prezentujemy Wam 6 używanych od lat znaków gestowych oraz 2 inne, które mogą ułatwić komunikację podczas działań. Pamiętajcie, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyście sami stworzyli inne znaki, które mogą być pomocne w Waszych działaniach!
1) UWAGA, GOTOWE, ZROZUMIANO — znak wykonujemy przez uniesienie prawej ręki w górę i pozostawienie jej w takiej pozycji przez ok. 3 sęk. Część chwytna dłoni skierowana ku odbiorcy znaku.
2) WODA NAPRZÓD — wykonanie znaku polega na podniesieniu ręki w górę, a następnie jej opuszczaniu 2-3 razy przed siebie na wysokość obręczy barkowej.
3) ZMNIEJSZ CIŚNIENIE, ZMNIEJSZ OBROTY — aby wykonać ten znak, zginamy rękę w łokciu ku górze, a następnie 2-3 razy wykonujemy przedramieniem ruchy poprzeczne.
4) ZWIĘKSZ CIŚNIENIE, ZWIĘKSZ OBROTY, SZYBCIEJ — wykonanie tego znaku polega na wykonaniu ręką uginaną w łokciu 2-3 razy ruchów pionowych.
5) WODA STÓJ, ZATRZYMAJ SIĘ — do wykonania tego znaku należy podnieść rękę ku górze, a następnie wyprostowaną ręką wykonać 2-3 razy ruchy poprzeczne.
6) NIEBEZPIECZEŃSTWO, WYCOFAĆ SIĘ — w tym przypadku unosimy obydwie ręce ku górze, a następnie wykonujemy poprzeczne regularne ruchy od zewnątrz do wewnątrz.
Nasze dodatkowe propozycje — ZNAKI PRZYWOŁAWCZE
7) POTRZEBUJĘ POMOCY — do wykonania tego znaku należy ugiąć rękę w łokciu ku dołowi, a następnie 2-3 razy wykonujemy przedramieniem ruchy poprzeczne.
8) RANNY STRAŻAK — do wykonania tego znaku należy wyprostować rękę w bok, a następnie 2-3 razy wykonać ruch w kierunku do nogi.