Częstochowa
W ostatnim czasie częstochowska JRG 2 otrzymała w spadku z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach nośnik kontenerowy Jelcz 642 oraz kontener dowodzenia i łączności. Zestaw ten będzie punktem łącznościowym podczas Światowych Dni Młodzieży.
Ciężki nośnik kontenerowy Jelcz 642 pochodzi z 1998 roku. Od samego początku służył w szeregach Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, na której terenie znajdowała się baza kontenerowa. Samochód posiada wysokoprężny, rzędowy, sześciocylindrowy doładowany, z chłodzeniem powietrza doładowującego silnik Steyr WD 615.68 o pojemności 9,7 litra i mocy 320 KM, układ jezdny 6×4 oraz krótką, dzienną, dwuosobową, w układzie 1+1 kabinę Jelcza. Urządzenie hakowe wykonała firma Wuko i nosi model SMW-642. Kontenerowca wyposażono w wyciągarkę elektryczną. Auto posiada 3 lampy pojedyncze stroboskopowe ZE Elektra LBX-14, głośnik ZE Elektra o mocy 100W oraz generator sygnałów dźwiękowych Elfir Zura PS-100R. W JRG 2 jest trzecim nośnikiem kontenerowym, w tym drugim – bliźniaczym – na podwoziu Jelcz 642. Posiada numery operacyjne 352[S]63.
Kontener dowodzenia i łączności został zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek i od nowości służył w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Katowicach w bazie kontenerowej. Wykonany został w całości ze stali nierdzewnej. Podzielony jest na dwa moduły: sprzętowy – zamykany żaluzjami aluminiowymi; łącznościowo-sztabowy. W module sprzętowym znaleźć można m.in. wyciszony trójfazowy agregat prądotwórczy Fogo, kompresory do teleskopowych wysuwanych masztów antenowych, zapasowe akumulatory, rozdzielacze oraz przedłużacze trójfazowe, magnesy “SZTAB”. Drugi moduł znajduje się w części przystosowanej do przebywania sztabu – jest zamykany drzwiami, klimatyzowany oraz ogrzewany i wyposażony w okna przesuwne oraz oświetlenie wewnętrzne. Zastosowano tam stół z gniazdami elektrycznymi 230V i gniazda sieciowe wraz z siedziskami dla członków sztabu; szafki do przechowywania dokumentów; część kuchenną z mikofalówką, czajnikiem oraz lodówką; tablicę ścieralną oraz tablicę multimedialną z rzutnikiem. Za przesuwnymi drzwami znajdziemy pomieszczenie łącznościowe wyposażone w biurko oraz dwa stanowiska dyspozytorskie i sprzęt tj.: cztery radiotelefony przewoźne Motorola GM 360, jeden radiotelefon przewoźny Yaesu do łączności z Lasami Państwowymi, radiotelefony przenośne wraz z ładowarkami wielostanowiskowymi do nich, telefony dyspozytorskie, urządzenie wielofunkcyjne z faksem, dwa komputery stacjonarne PC, centralę PABX, centralę GSM, rejestrator rozmów, router do bezprzewodowego przekazu sieci internetowej oraz zasilanie. Kontener posiada dwa teleskopowe pneumatycznie wysuwane maszty antenowe, każdy po 10 metrów oraz zewnętrzne oświetlenie pola pracy. Do podziału bojowego został włączony z numerami 352[S]K7.
Tekst, foto. Karol Zawadzki/Czestochowa998