Trwają prace nad rozwojem technologii Strategic Tactical Radio and Tactical Overwatch (STRATO)
NASA bierze udział w przedsięwzięciu, majacym na celu wykorzystanie balonów na dużych wysokościach w celu poprawy komunikacji w czasie rzeczywistym między strażakami walczącymi z pożarami na dużych obszarach, obszarach niezamieszkałych lub pozbawionych dostepu do skutecznej kominikacji.
Trudne i często odległe miejsca, w jakich występują pożary, często oznaczają, że obsługa radiotelefonówi telefonów komórkowych jest ograniczona, co utrudnia komunikację między strażakami a stanowiskami dowodzenia.
Testy w locie technologii Strategic Tactical Radio and Tactical Overwatch (STRATO) zgromadziły ekspertów z NASA Ames Research Center w Kalifornii w Dolinie Krzemowej, USA. Forest Service, przedstawicieli firmy Aerostar i Motorola. Sprzęt ma zapewniać skuteczną podczas prowadzenia akcji gaśniczych obsługę komórkową z góry. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez NASA Science Mission Directorate’s Earth Science Division Airborne Science Program oraz program Agencji ds. Planowania Szans lotu.
Ten projekt wykorzystuje wiedzę NASA do rozwiązywania rzeczywistych problemów. Tworzymy wiel eksperymentalnych, przyszłościowych projektów, ale jest to coś, co jest operacyjne i może mieć natychmiastowy wpływ na rzeczywistość – Don Sullivan, główny badacz STRATO w NASA Ames.
Systemy balonów wysokogórskich Aerostar, wznoszące się nad Ziemią na wysokości 50 000 stóp lub więcej, smogą pracować bez przerwy przez kilka miesięcy. Ponieważ problematyczne, olbrzymie pożary często występują w odległych, surowych obszarach, działania trwają na obszarach, na których obsługa komórkowa nie jest idealna. Zapewnienie komunikacji komórkowej z góry, z pojazdu, który może poruszać się wraz ze zmianami pożaru, poprawiłoby bezpieczeństwo strażaków i wydajność prowadzonych działań.
Pierwszy lot testowy projektu STRATO odbył się nad pożarami West Mountain Complex w Idaho w sierpniu i wykazał znaczące możliwości wspierania przyszłych działań przeciwpożarowych. Balon został wyposażony w komórkowy nadajnik LTE oraz kamery wizualne i podczerwone. Aby nadawać między sprzętem komórkowym balonu a posterunkem dowodzenia Wildland Fire, zespół wykorzystał łącze internetowe SpaceX Starlink i szerokopasmowy system bezprzewodowy Silvus.
Testy wykazały, że instrumenty pokładowe zapewniają pokrycie obszaru w promieniu 20 mil. Umieszczając nadajnik na gimbalu, zasięg obsługi komórkowej można regulować, zgodnie z potrzebami przemieszczających się zastępów.
Kamery pokładowe dają strażakom na ziemi widok pożaru z lotu ptaka – w tym kierunków jego rozprzestrzeniania się . Możliwe jest dokładne prześledzenie i przeanalizowanie sytuacji, dokładne śledzenia zastępów straży pożarnej. Na ziemi zespoły używają aplikacji o nazwie Tactical Awareness Kit (TAK) do lokalizacji strażaków i sprzętu. Podłączenie sprzętu STRATO do TAK zapewnia informacje o lokalizacji w czasie rzeczywistym, które mogą pomóc strażakom określić, w jaki sposób porusza się pożar i gdzie kierować siły i środki, pozostając w stałej komunikacji.
Kolejne zadaniadla zespołu STRATO to wykorzystanie wyników testów w locie do zoptymalizowania pracy balonu, aby zmaksymalizować jego zasięg i przewidzieć zmiany przepływu powietrza w stratosferze. Umieszczenie balonów strategicznych miejscach wzdłuż ścieżki przepływu powietrza spowoduje bowiem, że będą mogły one działać jako zamienniki dla siebie. Zespół może również dostosować sprzęt naukowy na pokładzie balonów, aby wesprzeć inne inicjatywy Wildland w NASA.
Zespół przygotowuje się do dalszych testów w przyszłym roku. Ich celem będzie zoptymalizowanie przesyłania informacji do strażaków i przetestowanie mozliwości ich komunikacji – ze sobą i ze stanowiskami dowodzenia.
Strażacy pracują niezwykle ciężko ratując życie i mienie przez długie dni pracy. Czuję się zaszczycony, że mogę zrobić to, co w naszych mocy, aby ich praca była bezpieczniejsza i lepsza. – Don Sullivan, główny badacz STRATO w NASA Ames.