W czwartek, 10.04.2025 roku w tunelach TS-26 i TS-32 oraz na odcinku trasy S3 pomiędzy nimi zostały zorganizowane wojewódzkie ćwiczenia PSP. Celem ćwiczeń było sprawdzenie, jak służby działają w trudnych warunkach i niebezpiecznych sytuacjach. Ćwiczenia składały się z trzech wymagających i zróżnicowanych epizodów. Scenariusz pierwszego zdarzenia zakładał wypadek w tunelu na trasie S3 na wysokości miejscowości Sady Dolne, na pograniczu powiatu wałbrzyskiego i jaworskiego w województwie dolnośląskim.
W samochodzie dostawczym, który uczestniczył w zdarzeniu, były przewożone beczki z niebezpiecznymi substancjami. Osoby nim podróżujące terroryzują bronią innych uczestników kolizji, po czym uciekają innym pojazdem. Policja zatrzymuje ich na wysokości MOPu Jaczków Zachód. W tunelu w trakcie rozpoznania prowadzonego przez strażaków PSP zostały znalezione przedmioty, przypominające ładunek wybuchowy. Na miejsce zostają zadysponowane grupy ratownictwa chemicznego z Wałbrzych oraz z Wrocławia. Wezwani zostają również policyjni pirotechnicy z robotem oraz specjalistycznym pojazdem wyposażonym w gazoszczelny pojemnik do przewożenia materiałów wybuchowych.
W trakcie prowadzenia działań ratowniczych w krótszym tunelu, na odcinku drogi między tunelami dochodzi do wypadku, w którym uczestniczy kilka pojazdów w tym bus przewożący kilka osób. Poszkodowanych w różnym stopniu zostaje kilkanaście osób. KDR przedysponowany z działań w tunelu prosi o niezwłoczne zadysponowanie dodatkowych zastępów PSP oraz okolicznych OSP. Ratownicy przystępują do segregacji poszkodowanych oraz wykonania dostępu do osób uwięzionych w zniszczonych pojazdach. W udzielaniu KPP najciężej poszkodowanym aktywnie uczestniczą policjanci, którzy zabezpieczali miejsce wypadku. Ze względu na ofiary śmiertelne w całkowicie spalonym pojeździe, po zakończeniu działań ratowniczych miejsce akcji przejmuje policja, która będzie ustalać jego przebieg oraz identyfikować poszkodowanych.
Trzeci epizod miał miejsce w północnym, dłuższym tunelu. Dochodzi w nim do wypadku z udziałem auta elektrycznego oraz innego pojazdu, który wcześniej uległ awarii. W wyniku zdarzenia dochodzi do pożaru samochodu z napędem elektrycznym.
W trakcie ćwiczeń realizowane były również inne niespodziewane założenia, które wymagały szybkiego podejmowania decyzji oraz sprawne reorganizacji przyjętego planu działania na miejscu akcji. Takimi dodatkowymi epizodami był m.in. wypadek wozu strażackiego jadącego do akcji oraz konieczność udzielenia pomocy jednemu z ratowników.
W ćwiczeniach wzięły udział zastępy PSP oraz OSP z powiatu wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, jaworskiego, świdnickiego oraz z Wrocławia. W ćwiczeniach mających na celu sprawdzenie, jak służby współdziałają w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach oraz służących weryfikacji planów ratowniczych szczebla powiatowego i wojewódzkiego wzięła udział również Policja, Pogotowie Ratunkowe, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przedstawiciele administracji publicznej i zarządzania kryzysowego oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Tekst: Konrad Pluciński
Zdjęcia: Kamil Czereba, Konrad Pluciński