Grupa posłów z Koalicji Obywatelskiej, PSL i Trzeciej Drogi złożyła projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Proponują oni, aby w art. 3 ustawy o OSP, który opisuje zadania straży, dodać wyrażenie „w szczególności”. Dodatkowo posłowie chcą, aby do zadań ochotniczych straży pożarnych włączono zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów, klęsk żywiołowych oraz innych lokalnych zagrożeń.
Istotniejsze zmiany, jakie zostały zaproponowane w nowelizacji artykułów 38 i 39 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, to sposób dystrybucji tzw. odpisu ubezpieczeniowego. Zgodnie z obowiązującą ustawą, zakłady ubezpieczeń muszą przekazywać 10% wpływów z obowiązkowego ubezpieczenia od pożaru na określone cele związane z ochroną przeciwpożarową. Obecnie wszystkie te środki są dysponowane przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, który dzieli je po równo między ochotnicze straże pożarne i jednostki ochrony przeciwpożarowej.
Według projektu, środki z odpisu ubezpieczeniowego mają być przekazywane do dwóch podmiotów: Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, z przeznaczeniem wyłącznie na cele związane z ochroną przeciwpożarową.
Jeżeli dojdzie do zmian zaproponowanych przez posłów, powróci stan prawny, jaki istniał przez wiele lat, do czasu zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej dokonanej ustawą z 21 kwietnia 2017 roku. Wtedy ZOSP RP miał prawo do otrzymywania i dysponowania 50 proc. sum z tzw. odpisów ubezpieczeniowych. W roku 2016 ZOSP RP otrzymał z tego tytułu ponad 20 mln zł.