Spotkaniu przewodniczył nadbryg. Wojciech Kruczek, Komendant Główny PSP
Grupa Wyszehradzka, powstała w lutym 1991 roku, to inicjatywa współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Nazwa Grupy pochodzi od miasta Wyszehrad na północy Węgier, które w 1335 roku gościło zjazd królów Czech, Węgier i Polski. W 1991 roku podpisano tam deklarację, która zapoczątkowała trwałą współpracę w wielu dziedzinach, trwającą do dziś.
Co roku, rotacyjnie, przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej obejmują poszczególne kraje.
Z dniem 1 lipca 2024 roku Polska objęła po raz 7️ roczne przewodnictwo w V4. Tegoroczne motto przewodnie polskiej prezydencji brzmi: „V4: powrót do korzeni” / „V4: Back to Basics”. Nawiązuje ono do fundamentalnych wartości współpracy wyszehradzkiej, takich jak wolność, prawa człowieka, rządy prawa oraz zaangażowanie w proces integracji europejskiej i współpracę na rzecz bezpieczeństwa w Europie.
Podczas spotkania omawiano, m.in. współpracę w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności oraz Strategię Gotowości Unii Europejskiej. Dyrektorzy wymienili się doświadczeniami dotyczącymi bieżącej sytuacji w swoich krajach, a Polska szczegółowo przedstawiła działania podjęte w odpowiedzi na powódź, która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku.
Ponadto, poruszono temat nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która niedawno weszła w życie w Polsce, wprowadzając istotne zmiany w systemie reagowania kryzysowego. Uczestnicy posiedzenia wezmą również udział w wydarzeniu organizowanym w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – Forum „Bezpieczne Dziedzictwo Kultury – Europejskie Wyzwania Wojenne i Kryzysowe.”
Wśród gości zagranicznych znaleźli się przedstawiciele wysokiego szczebla z Dyrekcji Generalnej Korpusu Pożarniczo-Ratowniczego Czech oraz Krajowej Dyrekcji Generalnej Zarządzania Kryzysowego Węgier. Niestety, ze względu na sytuację kryzysową w kraju, przedstawiciele Sekcji Zarządzania Kryzysowego MSW Słowacji nie mogli wziąć udziału w spotkaniu. Do spotkania dołączyli również Dyrektorzy Generalni Ochrony Ludności z Mołdawii i Ukrainy, w związku z ich niedawnym dołączeniem do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Fot. mł. kpt. Dominik Ryba, Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie