Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna, a wraz z nowoczesnymi problemami potrzebne są nowoczesne rozwiązania. Pożary paneli fotowoltaicznych są nieuniknione. O tym jak sobie z nimi poradzić i zadbać o bezpieczeństwo opowiedzą strażacy OSP KSRG Wieluń.
Dnia 23 lipca o godzinie 15:09 jednostka OSP KSRG Wieluń otrzymała zgłoszenie o pożarze paneli fotowoltaicznych w centrum miasta. Na miejscu okazało się, że panele znajdują się na dachu budynku mieszkalnego, a ogień może przenieść się na resztę budynku.
Strażacy od razu przystąpili do działania. Dzięki szybkiej akcji, ogień nie rozprzestrzenił się na resztę budynku. O tym jak udało się opanować pożar opowiada sekretarz OSP KSRG Wieluń Tymoteusz S. “Dzięki urządzeniu gaśniczemu Solarstop, pożar udało się opanować w zarodku w zaledwie 15 minut.” Szybka akcja strażaków i odpowiedni sprzęt, pozwoliły na natychmiastowe ugaszenie pożaru i mniejsze straty materialne.
Panele fotowoltaiczne oprócz wielu zalet, niosą za sobą zagrożenia pożarowe.
“Instalacje fotowoltaiczne są coraz częstszymi inwestycjami w domostwach prywatnych jak i w przedsiębiorstwach, co za tym idzie będzie nas czekać coraz więcej pożarów”. – mówi strażak Tymoteusz S. z OSP KSRG Wieluń. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, między 2018 a 2021 rokiem odnotowano około 145 pożarów z udziałem fotowoltaiki, a problem w kolejnych latach będzie się tylko nasilał.
Zapytaliśmy strażaków z OSP KSRG WIeluń czy ich zdaniem wiedza na temat pożarów instalacji paneli fotowoltaicznych jest wystarczająca.
“Uważam, że wiedza na temat pożarów instalacji paneli fotowoltaicznych nie jest dobrze rozpowszechniona, brakuje jej szczególnie właścicielom paneli fotowoltaicznych” – mówi druh strażak Jakub Z. Strażacy z OSP KSRG Wieluń zwrócili szczególną uwagę na brak dostępnej wiedzy o tym, jak gasić pożary instalacji fotowoltaicznych. Liczba szkoleń w tym zakresie jest niewystarczająca i nie każda jednostka może z nich skorzystać.
Jakie są rekomendacje strażaków OSP Wieluń na temat ochrony przeciwpożarowej paneli fotowoltaicznych?
“Rekomendujemy użycie Solarstopu®. Zapewnia on pokrycie w całości paneli fotowoltaicznych trwałą powłoką, która odcina napięcie. Jest to duża przewaga nad gaśnicą proszkową, ponieważ proszek gaśniczy może zdmuchnąć wiatr podczas akcji” mówi Jakub Z. z OSP KSRG Wieluń.
Panele fotowoltaiczne mogą generować energię nawet podczas pożaru, co potencjalnie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Odcięcie produkcji energii pomaga w kontrolowaniu pożaru i ogranicza jego rozprzestrzenianie. Odcięcie prądu zwiększa bezpieczeństwo podczas działań gaśniczych.
“Koszt urządzenia Solarstop® w porównaniu do kosztu całej instalacji jest znikomy, a może uratować całe domostwo. Uważam, że zakup urządzenia gaśniczego powinien być wliczony w koszt montażu instalacji przez osobę zainteresowaną zakupem paneli fotowoltaicznych” dodaje Tymoteusz S. z OSP KSRG Wieluń.
“System Solarstop® gwarantuje odcięcie dostępu światła do paneli fotowoltaicznych, co zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom jak i strażakom działającym podczas akcji. Według mnie, nie ma lepszego urządzenia niż Solarstop® do walki z pożarami paneli fotowoltaicznych.” mówi druh Tymoteusz S.
Urządzenie gaśnicze jest skutecznym rozwiązaniem przy gaszeniu paneli fotowoltaicznych. Strażak Jakub Z. dodaje – “Jak najbardziej rekomendujemy i polecamy Solarstop® dla wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej, mieliśmy ją okazję przetestować przy pożarze i ten sprzęt w 100 % spełnia nasze oczekiwania. Uważam, że gaśnica powinna być standardowym wyposażeniem przy pożarach paneli fotowoltaicznych.”
Odpowiednie zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznych i świadomość zagrożeń pożarowych paneli może zminimalizować straty materialne i uratować ludzkie życie.
Materiał przygotowany we współpracy z firmą Solarstop i jednostką OSP KSRG Wieluń.
Jeśli zainteresował Was artykuł zapraszamy na stronę producenta: [KLIK]