Czyli z czym pod wodę?
Poszukiwanie obiektów na ziemi stanowi czasem nie lada wyzwanie, wymagającym zaangażowania ogromnej liczby sił i srodków. Co w przypadkku, kiedy konieczne jest poszukiwanie osób lub obiektów pod wodą?
Najczęściej wykorzystywanymi do podwodnych akcji poszukiwawczo – ratowniczych w straży pożarnej są -oprócz sił ludzkich, czyli wyspecjalizowanych nurków – sonary.
Statystyki pokazują, że w skali kraju w jednostkach PSP najwięcej jest sonarów typu opuszczanego (dookólnego). Urządzenie to przekazuje do odbiornika informacje o ukształtowaniu dna oraz o obiektach leżących na nim lub znajdujących się w toni wodnej. Otrzymujemy je na podstawie pomiaru natężenia sygnału echa, czyli wyemitowanej wcześniej przez przetwornik fali akustycznej odbitej od obiektu. Określenie odległości obiektu od urządzenia możliwe jest dzięki pomiarowi czasu opóźnienia dotarcia sygnału powracającego do odbiornika. Najbardziej rozpowszechnionym modelem używanym przez strażaków jest sonar skanujący w wysokiej rozdzielczości – MS1000.
W skład zestawu do lokalizacji podwodnej z sonarem opuszczanym (dookólnym) wchodzą: głowica sonaru, trójnóg do podwieszenia głowicy, kablolina do połączenia głowicy sonaru z interfejsem, interfejs z konwerterem sygnału, komputer PC z oprogramowaniem i kluczem programowym, odbiornik GPS.