HISTORIA
Po licznych doraźnych działaniach dotyczących gaszenia pożarów i Wielkim Pożarze Londynu różne firmy ubezpieczeniowe utworzyły jednostki strażackie mające za zadanie gasić pożary w budynkach ubezpieczonych przez ich firmy. W miarę jak rosły wymagania wobec prymitywnych jednostek strażackich, zaczęły one koordynować swoje działania i współpracować ze sobą, aż do 1 stycznia 1833 r., kiedy to utworzono London Fire Engine Establishment pod przywództwem Jamesa Braidwooda, który założył pierwszą profesjonalną, miejską straż pożarną w Edynburgu. Wprowadził on mundur, który po raz pierwszy obejmował ochronę osobistą przed zagrożeniami związanymi z gaszeniem pożarów. Mając 80 strażaków i 13 remiz strażackich, jednostka była nadal prywatnym przedsięwzięciem, finansowanym przez firmy ubezpieczeniowe i jako taka była odpowiedzialna głównie za ratowanie dóbr materialnych przed pożarem. Zmiana nazwy na obecną, czyli London Fire Brigade nastąpiła w roku 1904.
OBECNIE
London Fire Brigade (LFB) zatrudnia 5992 pracowników, w tym 5096 strażaków w 102 remizach (plus jedna remiza rzeczna).
Na czele LFB stoi Komisarz ds. Planowania Przeciwpożarowego i Kryzysowego. Nadzór nad brygadą i komisarzem sprawują władze Wielkiego Londynu, które w 2018 r. przejęły te obowiązki od londyńskiego urzędu ds. planowania przeciwpożarowego i planowania awaryjnego.
FOTOS: FB/LondonFireBrigade
W roku finansowym 2015–16 LFB otrzymało 171 488 wezwań alarmowych. Obejmowały one: 20 773 pożary, 48 696 fałszywych alarmów i 30 066 innych wezwań. Oprócz gaszenia pożarów LFB reaguje również na zdarzenia drogowe, powodzie, ewakuacje z wind, zdarzenia udziałem materiałów niebezpiecznych. LFB zajmuje się także planowaniem awaryjnym, inspekcjami i edukacją w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Nie zapewnia pogotowia ratunkowego, ponieważ funkcję tę pełni London Ambulance Service, niezależna organizacja, chociaż wszyscy strażacy LFB są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a wszystkie wozy strażackie są wyposażone w sprzęt pierwszej pomocy. Od 2016 r. LFB udziela pierwszej pomocy w niektórych nagłych przypadkach zagrażających życiu (np. zatrzymaniu krążenia lub zatrzymaniu oddechu).
Od grudnia 2010 r. LFB i Związek Straży Pożarnych uzgodniły schemat pracy strażaków liniowych: dwie zmiany dzienne po 10 i pół godziny, następnie dwie zmiany nocne po 13 i pół godziny i cztery dni wolne.